A Giurgeu-Hasmas-hegység két szomszédos hegység, amelyek határai a következők: északon: a Bilbor-mélyedés és a Bistricioarei-völgy; keleten: a Pintic és a Bistra völgye (amelyek elválasztják a Ceahlău hegységtől), a Dămuc és a Poiana Fagului völgye (amelyek elválasztják a Tarcău hegységtől); délre pedig: Tarcău nyerget (ahol a Ciuc-hegységgel találkoznak), a Felső-Ciuc mélyedést, a Grețeș-hágót (ahol a Hargita-hegységgel találkoznak); nyugaton: a Giurge mélyedést és a Toplița, Lomaș és Voivodeasa völgyeket (amelyek elválasztják őket a Călimani-hegységtől). A két hegység közötti határt észak-déli irányú völgyek sora alkotja: Putna-völgy, Putna-Sötét-völgy, Pângărați-hágó, Mediaș-völgy és az Olt folyó.
A két masszívum közötti különbséget a geológia adja, amelyet az eltérő domborzat képvisel. A Giurgeului-hegység kristályos kőzetekből (kristályos sziklák) és kisebb mértékben magmás kőzetekből (Ditrău szienit) áll, a domborzatot hosszúkás gerincek és lekerekített csúcsok alkotják, amelyek néhány helyen elérik az 1500 m feletti magasságot. A legnagyobb magasságokat a csúcsokon érik el: Șipoș (1568 m), Prișca (1544 m), Aramă Neagră (1538 m).
A Hășmaș-hegység üledékes kőzetekből (mészkő – dolomit) áll, amelyek kristályos palás alapkőzetű szinklinára rakódtak le, így Hășmașban nagy területen találhatók sziklák (a Hășmașul Mare csúcs sziklás falai), magányos sziklák (Piatra Singuratică, Piatra Altarului), szurdokok (Cheile Bicazului, Cheile Bicăjelului, Cheile Șugăului). Itt a legmagasabb csúcsok: Hășmașul Mare (1792 m), Hășmașul Negru (1773 m), Piatra Ascuțită (1707 m), Vithovoș (1609 m).
A Giurgeu – Hășmaș-hegységben számos nagy érdeklődésre számot tartó természeti látnivaló található, mint például: a Vörös-tó (természetes gátas tó), a Bicaz-szurdok, a Șugăului-szurdok, Borsec városa ásványvízforrásaival, Románia két nagy folyójának, az Oltnak és a Mureșnek a forrásai.