A közkedvelt Barangoló sorozat új köntösben. Különböző civilizációk (perzsák, rómaiak, törökök és britek) befolyásolták a sziget jelenlegi formáját, de a kitartó, makacs, ám barátságos ciprusiak jelleme változatlan maradt.
Úgy tűnik, a helyi lakosok makacs természete az oka annak, hogy a sziget területileg még ma is megosztott. Habár az északi rész is látogatható, a legtöbb turista a görögök lakta déli részt választja.
Azoknak, akik nem kívánják átlépni a sziget két részét elválasztó tűzszüneti vonalat, Észak-Ciprus pompás Lusignani-házi és velencei műemlékeket, kitűnő strandokat és vonzóan üres tájakat kínál.
Ciprus az ókorban rézlelőhelyei miatt vált jelentőssé – olyannyira, hogy a fém latin neve (cuprum) a sziget nevéből származik. Napjainkban Ciprus legnagyobb természeti erőforrása az egy évben több mint 300 napon át tartó napsütés.
Útikalauzunkban Ciprust hat részre osztottuk: a főváros, Nicosia és környéke, Lárnaka és a keleti országrész, Limassol és a déli part, a Tróodosz-hegység, Páfosz és a nyugati országrész, Észak-Ciprus. Felsoroljuk a legfontosabb látnivalókat, hogy segítsük az utazás megtervezését, de a vidéki területek is tele vannak rejtett kincsekkel, melyek arra várnak, hogy felfedezzék őket.
Mi az, amit Ciprus nyújtani tud? A turisták nagy része a látnivalók miatt érkezik a szigetre. Kurion és Szalamisz görög és római romjai, gyönyörű római mozaikok Páfoszban, keresztes várkastélyok Kolossiban és a Pentadákliosz csúcsain, valamint bizánci kolostorok és templomok a Tróodosz-hegységben. Ciprus számos természeti szépség országa is.
Míg a legnépszerűbb üdülőhelyek strandjai zsúfoltak a sok turistától, a tengerpart nagy része – különösen az Akamaz- és a Karpaz -félszigeteken – csipkézett sziklákra és romantikus öblökre nyújt kilátást. A szárazföld belsejében található a Tróodosz-hegység regényes erdei utacskáival, ahol a kis bizánci templomok elfeledett ékszerként bukkanak elő rejtekhelyükről.
Emellett számos gyakorlati tanácsot is talál az étkezéssel, vásárlással, közlekedéssel, szállással kapcsolatban. A szöveget színes fényképek, térképek, valamint a szálláshelyek és éttermek listája egészíti ki. Az útikönyv egy rövid szótárrészt is tartalmaz, amely segít eligazodni az étlapon. A borító belső lapjain térképek találhatók Ciprusról, Nicosiáról, Limassolról és Páfoszról.
A kiadvány számos érdekes, látogatásra érdemes helyet ajánl az olvasó figyelmébe:
– Nicosia és környéke
– Lárnaka és a keleti országrész
– Limassol és a déli part
– a Tróodosz-hegység
– Páfosz és a nyugati országrész
– Észak-Ciprus