A Bánát-hegység a Nyugati-Kárpátok déli alosztályát alkotja. Délről a Duna-szurdok, keletről a Temes-Cerna folyosó, északról a Lugojului-síkság, nyugatról pedig hegyek sora határolja őket.
A területen hegyvidéki domborzat található tűlevelű erdőkkel.
Az átlagos tengerszint feletti magasság 1000 m alatt van, a legnagyobb magasságok a Szemeni-hegységben (Piatra Goznei csúcs) és az Almajului-hegységben (Svinecea Mare csúcs) találhatók. A Bánát-hegységet túlnyomórészt kristályos kőzettestek alkotják, amelyekhez mészkő, tűzkő és vulkanikus kőzetek járulnak.
A mészkőterületek igen reprezentatív karsztdomborzattal rendelkeznek: barlangok (Comarnic-barlang), szurdokok (Cheile Minisului, Cheile Nerei, Cheile Carasului), földalatti patakok, karsztforrások, száraz völgyek. A fliseken szerkezeti domborzati formák alakulnak ki, a kristályos rendszereken pedig a Déli-Kárpátoknál alacsonyabb magasságú, ciklikus modellezésű formák (eróziós platformok) maradtak fenn. A Bánát nyugati és északi részén a Bánát-hegységet morzsalékos üledékes rétegek (pliocénből származó tenger alatti és litorális üledékek), kvázi vízszintes és piedmont kavicsok és homokok felhalmozódásai által alkotott dombvidéki határ szegélyezi. A középső részt a magasabb Szemeni-hegység alkotja, a gerinceken széles platformokkal, a széleken mély völgyekkel. A Barzava, a Nerei és a Temes forrásvidéke régi, magasan fekvő állandó településekkel rendelkező terület volt. A Szemeni-hegységgel ellentétben, amely kristályos rendszerekből áll, a nyugatra, azok folytatásaként elhelyezkedő Anina-hegység igen bonyolult szerkezetű és petrografikus, amelyben a mészkövek nagy területeket foglalnak el és reprezentatív formákat adnak. A Szemenic-Anina térségétől délre, a Nerei völgyénél az Almajului mélyedés (Bozovici) alakul ki, amely helyzetét tekintve intramontán mélyedés; tőle délre a magasabb Almajului-hegység látványos domborzatú a Duna találkozásánál, különösen a Cazanelor térségében. A mészkőövezet az Anina-hegységtől a Locva-hegységbe folytatódik, és a Nerei völgyével való metszéspontjában alakultak ki a Nerei-szurdokok. A Bánát-hegység északnyugat felé folytatódik, a Caras-Ezeris mélyedésen túl (a Caras folyó völgyében) a Dognecei-hegységgel, amely alacsonyabb (615 m) és üledékbe „fulladt”.