Részlet:
A Margit-sziget legkorábbi kertészeti emléke a Domonkos-rendi apácák kolostorkertje, ahol gyógynövényeket is termesztettek. Az első park kiépítését Habsburg-Lotaringiai Sándor Lipót magyar nádor kezdte el, aki – ahogy arról már volt szó –1790-ben évi ötszáz forintért megkapta a sziget használati jogát. A nádor szerette volna, ha a bécsi, schönbrunni kastélyhoz és annak parkjához lesz hasonlatos a terület, de korai halála megakadályozta abban, hogy minden tervét megvalósítsa.
1795-től József nádor tulajdona lett a sziget, ő ugyanis megvásárolta, és erdős-ligetes angolkertet teremtett itt. Az akkor még három részből álló szigeten a teljes parkosítás folyamatát – a megtervezését és a kivitelezését is – Tost Károlyra, a főkertészére bízta, aki ritkaságszámba menő, különleges fákat (platán, mocsári ciprus, japán akác stb.) hozatott ide, valamint rózsafákat és gyümölcsfákat is ültettek, amelyek gondozásában, ápolásában maga a nádor is részt vett.
Összességében a főherceg több mint háromszáz fafajta meghonosítását kezdeményezte alcsúti kastélyának parkjában (amelyből a ma is látogatható Alcsúti Arborétum kiépült), majd onnan a Nemzeti Múzeum kertjébe, a Városligetbe és a Margit-szigetre is nagyon sok, összesen több ezer fát átültettetett.