A Passautól Bécsig tartó Duna menti kerékpárút Európa legforgalmasabb hosszú távú kerékpárútja. Évente több ezer kerékpáros fedezi fel az Ausztrián átvezető útvonal változatos tájait. A legtöbb kerékpáros számára az út a fővárosban, Bécsben (Wien) ér véget.
A Duna Kerékpárút folytatása Szlovákián és Magyarországon keresztül Budapestig azonban ennek megfelelően csendesebb és idillibb. Az érzékek kényeztetése közben folyóparti erdőkön, csendes falvakon és történelmi városokon keresztül kerékpározhatunk ott, ahol egykor a vasfüggöny kettéosztotta Európát; mindezt úgy, hogy közben két határt is átléphetünk anélkül, hogy útlevelet kellene felmutatnunk.
Hosszúság
A Duna menti kerékpárút teljes hossza Bécs és Budapest között a folyó szlovákiai oldalán 310 kilométer, a magyar oldalon pedig 334 kilométer. Ez nem tartalmazza a mellékutakat és az alternatív útvonalakat.
Felületminőség és forgalom
Ausztriában egy nagyon rövid szakasz kivételével az egész útvonal jól kiépített, többnyire autóforgalom nélküli, aszfaltozott útvonalon halad. A szlovákiai Duna-parti nagy vízerőmű befejezése szintén kiváló burkolt kerékpárutakat eredményezett a gátak koronáján a folyó mindkét oldalán. A kerékpárút csak Medved’ovig van teljesen befejezve a jobb oldalon, ezért ebben az útmutatóban csak a jobb oldali útvonalat ismertetjük. Medved’ov és Štúrovo között az útvonal közutak és a folyó menti ösvények között váltakozik, amelyek egy része nem aszfaltozott és nehezen járható.
Magyarország jelentős fejlesztéseket hajtott végre. Többnyire csendes utakon és újonnan épített kerékpárutakon fog haladni. Csak három rövidebb szakaszon maradtak a burkolatlan utak, amelyek nedves időben nehezen járhatók. A nagy forgalmú utakon futó szakaszok szerencsére elég ritkák, és többnyire elég rövidek. Még a budapesti nagyvárosi forgalom is többnyire elkerülhető a Duna menti kerékpárúton.
Jelzések
Az útvonalat jelző táblák országonként eltérőek. Ausztriában a Duna Kerékpárút egységesen nagy, zöld, téglalap alakú táblákkal van jelölve. Szlovákiában Medved’ovig ugyanezeket a táblákat használják, bár a jelzések hiányosak és nem mindig egységesek. A magyarországi Duna Bike Trail az EuroVelo-Route 6 részeként már teljes egészében ki van táblázva. Kétféle jelzés van használatban: zöld jelzés a kiépített kerékpárutak mentén és sárga jelzés ott, ahol az útvonal közutakon vagy rossz minőségű utakon és ideiglenes útvonalakon halad.