Duna kerékpárút
Az elmúlt évtizedben a Duna kerékpárút Európa legfontosabb hosszú távú kerékpáros túraútvonalává vált. Népszerűségét elsősorban a Duna természeti szépségének, valamint a partjait szegélyező gazdag kulturális és történelmi látnivalóknak köszönheti. A Dunát látogató kerékpáros turisták nagy száma azonban nem lenne lehetséges a jól kiépített infrastruktúra és szolgáltatások nélkül.
A dunai kerékpárút előnyére váltak a jól kiépített, kihelyezett kerékpárutak és a kerékpáros turisták igényeinek kielégítésére orientált szolgáltatások kiterjedt hálózata. A következő oldalakon a könyv használatához adunk néhány gyakorlati tanácsot, valamint néhány tippet a túrára való felkészüléshez.
Hosszúság
A teljes távolság a passaui indulástól a célállomásig, Bécsig 320 kilométer. Ez a szám nem tartalmazza a mintegy 160 kilométernyi mellékutakat és alternatív útvonalakat.
Felület minősége és forgalom
A dunai kerékpárút nagyon kényelmesen járható. Gyakorlatilag a teljes táv aszfaltozott kerékpárutakon vagy gyengén járható közutakon halad. A táv nagy részén a folyó mindkét oldalán van kerékpárút.
Jelzés
A dunai kerékpárút alaposan ki van táblázva, hogy mutassa az utat. Előfordul azonban, hogy a táblák hiányoznak vagy rossz irányba fordulnak. Ausztriában az útvonal mentén négyszögletes zöld táblák vannak kihelyezve, és a legtöbb helyen az útvonal egyértelműen „Donau-Radweg” felirattal van ellátva. A főútvonalról további regionális kerékpárutak ágaznak le. A kitérők és alternatív útvonalak gyakran saját jelzéseket követnek, és ebben a könyvben is le vannak írva.
A túra megtervezése
A 320 kilométeres túra leírásai a folyót követik lefelé, nyugatról keletre. Ez lehetővé teszi a kerékpárosok számára, hogy kihasználják az uralkodó szelet és a folyó lejtését (bár minimális).
A Dunán általában a folyó mindkét oldalán vannak kerékpárutak. Ezek az útvonalak mindegyike a dunai kerékpárút részeként van jelölve. Az útvonal megtervezésekor tartsa szem előtt, hogy az út nagy részén húzódó dombok miatt a déli part a tavaszi és őszi hónapokban általában árnyékosabb, mint az északi part. Ez a könyv a folyó mindkét partján vezető útvonalakat ismerteti: először az északi, azaz a bal parton vezető útvonalat írjuk le, majd a déli, azaz a jobb parton vezető útvonalat. A teljes túra három szakaszra oszlik: Passau-Linz, Linz-Melk és Melk-Bécs.
A folyó két partját a folyó bal és jobb partjaként azonosítjuk, ahogyan a folyón lefelé nézve látjuk. A tájékozódás megkönnyítése érdekében a városok a Duna kilométerszámával (pl. Passau 2226 vagy Bécs 1929) és a folyó azon oldalával (L vagy R) vannak jelölve, amelyet elfoglalnak. A térképeken a Duna kilométerszámai is szerepelnek (|1925). A túra hat szakaszra való felosztása a turisták általános tájékozódását hivatott segíteni, és nem feltétlenül egynapos szakaszokra utal. Ha az út során múzeumlátogatásokat és fürdőzési megállókat is be kívánunk iktatni, akkor javasoljuk, hogy legalább egy hetet tervezzünk a teljes táv megtételére.
A könyv rövid mellékutak leírását is tartalmazza, amelyek lehetőséget nyújtanak a lovasoknak arra, hogy vágyaiknak megfelelően meghosszabbítsák a túrát. Ha a túra a vártnál hosszabbnak bizonyulna, az első szakasz mentén taxitársaságok állnak rendelkezésre, amelyek szükség esetén elszállítják a kerékpárokat. E társaságok telefonszámai az egyes településekről szóló információk között találhatók. A Duna nagy részén vasútvonalak is futnak, így a kerékpárosoknak lehetőségük van vonatra szállni egy szakasz teljesítéséhez.